U3A Sunshine Coast

Select Courses for details

Click on Courses to view additional details.
Courses can be sorted by clicking on one of the underlined headers such as Course, Start, Day, etc or by selecting a Course Categories below.
Choose Categories: Finished Full New 1 day
Course         Location             Tutor                         Start          Day     Time  

Aquacise: Buderim    Buderim Community Po    Sue Burns   03/02/2020  Mon   14:00  
Aquacise: Buderim 2    Buderim Community Po    Sue Burns   03/02/2020  Mon   13:00  
Aquacise: Caloundra 1    Aquatic Lifestyle Ce    Andrea Isaacs   03/02/2020  Mon   7:00  
Aquacise: Caloundra 2    Aquatic Lifestyle Ce    Madeline Franklin   06/02/2020  Thu   6:55  
Aquacise: Caloundra 3    Aquatic Lifestyle Ce    Ann Currey   05/02/2020  Wed   7:30  
Aquacise: Caloundra 4    Aquatic Lifestyle Ce    Ann Currey   08/02/2020  Sat   7:30  
Aquacise: Caloundra 5    Aquatic Lifestyle Ce    Ann Rogusz   03/02/2020  Mon   8:00  
Aquacise: Caloundra 6    Aquatic Lifestyle Ce    Ann Rogusz   07/02/2020  Fri   8:00  
AQUAFIT Maroochydore    Star Swim School    Wendy McMenamin   28/04/2020  Tue   11:15  
Armchair Travel    SDA Church hall    Robyn Harm   06/02/2020  Thu   9:30  
Autobiography 1: Write your Story    Simplicity Funerals    Jenny Riley   05/02/2020  Wed   13:30  
Autobiography 2: Write your Story    Simplicity Funerals    Jenny Riley   12/02/2020  Wed   13:30  
Beerwah Grafx    Beerwah Library    Sally McMillen   06/02/2020  Thu   13:15  
Bird Watching 1- Sue's Group    Various    Eileen Bunney   04/02/2020  Tue   7:00  
Bird Watching 2    Various    John Carlile   03/02/2020  Mon   7:00  
Book Group: Buderim 1    Maroochydore Library    John D Cooper   20/02/2020  Thu   9:15  
Book Group: Maroochy Reviewers    RSL House    Brian Lavery   24/02/2020  Mon   15:00  
Book Group: Rediscover the Classics    Private Residence    Catherine Foley   26/02/2020  Wed   16:00  
Bushwalking Group 1    Various    John Oakhill   11/02/2020  Tue   7:00  
Bushwalking Group 2    Various    John Oakhill   18/02/2020  Tue   7:00  
Canasta Group    U3A Lecture Room USC    Michael Drummond   05/02/2020  Wed   10:00  
Chair Yoga    Basketball Stadium    Myra Timmerman   30/01/2020  Thu   8:45  
Choir    Uniting Church Buder    Kath Jeffers   03/02/2020  Mon   9:00  
Classical Music Appreciation    Uniting Church Buder    Helen Robinson   06/02/2020  Thu   13:45  
Contract Bridge for Beginners    Hibiscus Chancellor    Steve Ormerod   05/02/2020  Wed   9:00  
Crafts, Patchwork and Quilting    Mudjimba Comm Hall    Robyn Harm   14/04/2020  Tue   13:00  
Cryptic Crosswords for Beginners    Buderim Lions Club    John Oakhill   22/07/2020  Wed   13:00  
Cycling: Tour 1    Various    Kevin Treschman   13/01/2020  Mon   6:30  
Cycling: Tour 2    Various    Brian Holliday   15/01/2020  Wed   6:30  
Cycling: Tour 3    Various    Richard Schoch   05/02/2020  Wed   6:30  
Devil's Playground    Private Residence    Brian Lavery   30/04/2020  Thu   13:30  
Discussion Group Buderim    Faith Community Chur    John Peake   03/02/2020  Mon   12:45  
Discussion Group Caloundra    IRT Parklands    Yvonne Fairfax-Jones   04/02/2020  Tue   13:30  
Drawing & Painting in the Environmen    Various    Paul Horne   03/02/2020  Mon   9:30  
Drawing & Watercolour    Kawana Library    Bob Fayle   04/02/2020  Tue   9:00  
Enquiring Minds    Vise House Buderim    Charles Simpson   04/02/2020  Tue   14:00  
Excel Spreadsheets    U3A Tutorial Room US    Bob Lawrence   28/04/2020  Tue   10:00  
Feldenkrais    Headland Bowls Club    Jane Shamrock   03/02/2020  Mon   10:00  
Free Radicals    Maroochydore Library    Mark Roden   06/02/2020  Thu   13:30  
French Course 1 - Advanced Beginners    Steps Complex Traini    Patricia Barry   04/02/2020  Tue   14:30  
French Course 2 - Intermediate A    Steps Complex Traini    Patricia Barry   04/02/2020  Tue   8:30  
French Course 3 - Intermediate B    Steps Complex Traini    Patricia Barry   04/02/2020  Tue   10:30  
French Course 4 - Advanced    Steps Complex Traini    Patricia Barry   04/02/2020  Tue   12:30  
French Level 1    Maroochydore Library    Chris McLardy   03/02/2020  Mon   11:30  
French Level 2    Maroochydore Library    Chris McLardy   03/02/2020  Mon   9:00  
Genealogy-Tracing your Family History    U3A Tutorial Room US    Mac Cooper-McKenzie   30/04/2020  Thu   9:30  
General Knowledge & Vocabulary - 1    Bribie Room Caloundr    Ian Cran   03/02/2020  Mon   9:30  
German Advanced    Maroochydore Library    Rolf Grob   06/02/2020  Thu   8:40  
German Beginners    Maroochydore Library    Sylvia Hovey   05/03/2020  Thu   10:20  
German Conversation    Maroochydore Library    Rolf Grob   04/02/2020  Tue   13:30  
German Intermediate    Maroochydore Library    Karin Leivesley   04/02/2020  Tue   12:00  
Golf    Maroochy Golf Club    Graham Whyte   02/01/2020  Thu   6:00  
Guitar: Beyond Beginners    Mooloolaba Uniting C    Barry Hanlon   04/02/2020  Tue   9:30  
Historical Personalities    Private Residence    Catherine Foley   03/02/2020  Mon   13:00  
History of Ancient Greece    North Shore Comm Cen    Darrel Roche   13/03/2020  Fri   9:30  
I Hate Computers    U3A Tutorial Room US    Brian Lavery   28/04/2020  Tue   14:00  
Intermediate Drawing and Watercolour    Buderim Lions Club    Kerry Jackman   03/02/2020  Mon   13:00  
International Dining Group 1    Various    Rosemary Solomons   26/02/2020  Wed   18:00  
International Dining Group 2    Various    Suzette Armstrong   12/02/2020  Wed   18:00  
International Dining Group 3    Various    Ria Jonker   18/03/2020  Wed   18:00  
International Folk Dancing Intermediate    Buffalo Hall    Angelina Hajncl   04/02/2020  Tue   9:30  
Introduction to Human Biology online    Private Residence    Alex Crandon   11/05/2020  Mon   9:30  
ITALIAN Stage 2    Yaroomba Meeting Pla    Mike Hession   18/02/2020  Tue   11:00  
ITALIAN Stage 3    North Shore Comm Cen    Mike Hession   18/02/2020  Tue   13:30  
ITALIAN Stage 4    Buderim Lions Club    Mike Hession   17/02/2020  Mon   10:00  
Italy for Travellers    St Marks Anglican Ch    John Cappa   03/02/2020  Mon   10:00  
Latin Advanced    U3A Tutorial Room US    Ernie Bennett   05/02/2020  Wed   8:00  
Latin Intermediate    U3A Tutorial Room US    Helen Partick   07/02/2020  Fri   8:00  
Learning to Draw the Basics    Buderim Lions Club    Paul Horne   07/02/2020  Fri   10:00  
Learning Unlimited    Simplicity Funerals    Christine Stirrup   04/02/2020  Tue   14:00  
Lives of the Great Composers & Music    Bribie Room Caloundr    Ian Cran   30/04/2020  Thu   9:30  
Lives of the Great Composers & Music    U3A Lecture Room USC    Ian Cran   01/05/2020  Fri   9:30  
Mah-jong for Beginners&Continu (Western)    Hibiscus Chancellor    Chris Urquhart   06/02/2020  Thu   13:00  
MAHJONG    North Shore Comm Cen    Lyn Lovell   15/01/2020  Wed   13:00  
Mahjong (Eastern/Chinese Version)    Kawana Waters Unit C    Kaye Burgess   05/02/2020  Wed   12:30  
Mahjong/Holidays to 25 November 2020    Buderim Lions Club    Chris Urquhart   02/04/2020  Thu   13:00  
Meet me at the Movies    Sunshine Plaza Cinem    Susan Hosier   03/02/2020  Mon   10:00  
Mental Health issues across the lifespan    Drysdale Funerals    Janet Allan   03/02/2020  Mon   13:00  
Middle English    U3A Tutorial Room US    Ernie Bennett   05/02/2020  Wed   10:10  
Music Makers Band    Mooloolaba Uniting C    Colin Isaacs   04/02/2020  Tue   13:45  
Opera on Buderim    TBA    Peter Briggs   05/02/2020  Wed   13:30  
Outdoor Sketching    Various    Sonya Makaroff   19/02/2020  Wed   9:00  
Over 50 Karate    Sunshine Coast Karat    Martin Phillips   30/04/2020  Thu   10:40  
Over 50s Exercise Class 1    Kawana Community Hal    Lola Birt   05/02/2020  Wed   9:00  
Over 50s Exercise Class 2    Kawana Community Hal    Lola Birt   07/02/2020  Fri   9:00  
Philosophy    Private Residence    Merle Martin   09/06/2020  Tue   14:00  
Philosophy of Yoga    Private Residence    Mary Keizer   07/02/2020  Fri   9:00  
Photography & Camera Handling    Beerwah Library    Ilia Starkovsky   06/02/2020  Thu   14:30  
Pickleball    Caloundra Indoor Sta    Peter Campbell   06/02/2020  Thu   9:00  
Pickleball Tuesday    Caloundra Indoor Sta    Helen Homann   04/02/2020  Tue   9:00  
Piers the Plowman: William Langland    U3A Tutorial Room US    Brian Harris   03/02/2020  Mon   10:00  
PowerPoint - Presentation & Photos    U3A Tutorial Room US    Robyn Harm   20/07/2020  Mon   13:00  
Russian Alphabet and Pronunciation    Private Residence    Tom Holden   03/02/2020  Mon   10:00  
Russian: Beginners    Private Residence    Tom Holden   07/02/2020  Fri   10:45  
Russian: Intermediate    Private Residence    Tom Holden   07/02/2020  Fri   9:30  
Scrabble    Private Residence    Marianne Martin   04/02/2020  Tue   13:30  
Social Tennis 1 Monday    USC Tennis Courts    David Pryor   03/02/2020  Mon   8:00  
Social Tennis 2 Thursday    USC Tennis Courts    David Pryor   06/02/2020  Thu   8:00  
Spanish Advanced    Kawana Library    Brian Morgan   03/02/2020  Mon   15:00  
Spanish Beginners 2020    The Avenue Maroochyd    Brian Morgan   03/02/2020  Mon   12:30  
Spanish Beginners 2020 Group 2    The Avenue Maroochyd    Brian Morgan   27/04/2020  Mon   10:00  
Spanish Intermediate Continuing    Kawana Library    Elena Patten   07/02/2020  Fri   3:30  
Still Taming My Computer    U3A Tutorial Room US    Brian Lavery   21/07/2020  Tue   14:00  
Table Tennis 1    Kawana Community Hal    Lorraine Kaszas   07/01/2020  Tue   12:00  
Table Tennis 2    Kawana Community Hal    June Blackburn   10/01/2020  Fri   12:00  
Table Tennis 3    Kawana Community Hal    Pam Watson   08/01/2020  Wed   11:00  
Table Tennis Beerwah    Beerwah Com Hall    Stephen Palmer   08/01/2020  Wed   10:00  
Tai Chi Buderim    Basketball Stadium    Myra Timmerman   30/01/2020  Thu   7:00  
Talking Circles 1    St Marks Anglican Ch    Ernie Bennett   07/02/2020  Fri   13:30  
Tap Dancing - Advanced    Encore Performimg Ar    Pamela Woodrow   29/04/2020  Wed   9:00  
Tap Dancing - Beginners    Encore Performimg Ar    Pamela Woodrow   29/04/2020  Wed   8:00  
Ten Pin Bowling    Sun City Bowl    Biruta Dzenis   05/02/2020  Wed   11:00  
Tennis Fun and Games    USC Tennis Courts    Lynda Saunders   03/02/2020  Mon   16:00  
The Philosophy Space    Private Residence    Petrina Daniel   30/04/2020  Thu   9:30  
The World and its Nations    Private Residence    Catherine Foley   06/02/2020  Thu   13:00  
Travel Chat    Caloundra Library    Ruth Fiechtner   04/02/2020  Tue   13:30  
Twentieth Century Art    U3A Lecture Room USC    Dennis Panchaud   04/02/2020  Tue   11:30  
U3A Lectures: Caloundra    Bellvista Meeting Ro    Ian Wilson   05/02/2020  Wed   13:15  
U3A Lectures: Maleny    Masonic Lodge Hall    Marty Foster   04/02/2020  Tue   9:30  
U3A Lectures: Mudjimba    North Shore Comm Cen    Brian Holliday   06/02/2020  Thu   13:00  
U3A Lectures: Nambour    Hibiscus Retirement    Margaret Boyd   05/02/2020  Wed   9:30  
U3A Lectures: USC    U3A Lecture Room USC    Ann Main   04/02/2020  Tue   9:00  
Ukulele Beyond Beginners Plus    Uniting Church Buder    Lorraine Quinn   05/02/2020  Wed   13:00  
Ukulele Beyond Strumming    Uniting Church Buder    Richard Marman   03/02/2020  Mon   12:30  
Ukulele for Very Beginners    Uniting Church Buder    Helen Lewis-Peel   04/02/2020  Tue   12:30  
War in the Pacific 1943    U3A Lecture Room USC    Jerry McBrien   04/02/2020  Tue   14:00  
Water Exercise    Mountain Creek Pool    Ros Searles   05/02/2020  Wed   11:30  
Watercolours:Realism To Abstraction Cont    Various    Sally Chandler   04/02/2020  Tue   9:30  
Word Processing 2007/2010/2013/2016/2019    U3A Tutorial Room US    Robyn Harm   02/03/2020  Mon   13:00  
Writers Workshop    Anglican Church Hall    Jenny Riley   06/02/2020  Thu   9:15  
Yoga Plus 2    Uniting Church Calou    Myra Timmerman   29/01/2020  Wed   7:00  
Yoga Plus 3    Basketball Stadium    Myra Timmerman   31/01/2020  Fri   7:00  
Yoga Plus Class 1    Basketball Stadium    Myra Timmerman   28/01/2020  Tue   7:00