U3A Lectures – Term 2, 2019

If you are not a regular member and would like to attend any of these talks, please contact the Class Captain beforehand.

Caloundra

Wednesdays 1:30 to 3:30pm. 
Class Captain: Ian Wilson, email ianjudith.wilson@nullbigpond.com

1 May: Paul Ryan – The Private and Communal Life of Trees   
8 May:  Amy Webster – Anti Discrimination Commission,  QLD
15 May: Dr Tom Hewitt – The changing face of Museums: From showcase to show-biz — are museums experiencing an identity crisis?   
22 May: Peter Benkendorff – Power Production
29 May: Jerry McBrien – The Origins of World War II in Europe
5 June: Andrew Wallace – The cartoon – an Undervalued Art Form  
12 June: Ted Webber – Thomas Telford: Founder of the Institution of  Civil Engineers
19 June: James McLachlan – the development of ambulance services/emergency medical services

Maleny

Tuesdays 9:30 to 11:30am.
Class Captain:  Marty Foster, telephone 5494 1212 or 0414 693 660

30 April:          9.30 Joanne Turner – Clean up the Obi 
                             10.30 am Sammy Ringer – Take a Walk on the Wild Side
7 May: John Saint Smith – Random Pictures from the End of the Exhibition: The Collapse of the 4 Billion year Life-support System of Earth in a Single Lifetime
14 May:  John Saint Smith – Visions of a Sustainable Future: A global ecological, ethical and economic crisis
 21 May: Ian Wilson – History in Your Pocket – from coins of the ancient world to convict love tokens
 28 May:  Koko Tanielu – Anti Discrimination Commission,  QLD
4 June: Dr Tom Hewitt – The changing face of Museums: From showcase to show-biz — are museums experiencing an identity crisis?
11 June: Jay Ludowyche – the Carpathia role in rescuing Titanic survivors
18 June: 9.30 Peter Pamment – “Co-ops, Organics and Health”
                    10.30 Lyn Lovell – Harry Readford and Whitey the Bull

Mudjimba

Thursdays 1 to 3pm.
Class Captain: Bob Brady, telephone 0408 061 425 or email cherylbrady36@nullyahoo.com.au

2 May: Ken Mewburn and Helen Crook – The Pumicestone Passage
9 May: Ron Noble – Recollections of a Retired Crown Prosecutor in 5 jurisdictions including Hong Kong and NT – part 1
16 May: Bob Railton – They buried him among the kings : the origin of the national tombs to the Unknown Warrior 
23 May:  Mike Fichtner from SEQ Water will speak on Water Future Sunshine Coast
30 May: Dr Ken Lynn – Chopin – His Life and Times
6 June: Karen Lievesley – Mr Gorbochov, Tear down this wall
13 June: Karl Tietze –  Come Think With Me
20 June: Koko Tanielu – The role and function of the Anti-Discrimination Commission in Queensland and what it means to you. 

Nambour

Wednesdays 9:30 to 11:30am.
Class Captain:  Katharine Butler Phone 5456 2526

1 May: Professor Chris Askew – Exercise is Medicine for Cardiovascular Disease – how does exercise improve vascular health?
8 May: George Walker – Improving Disaster Resilience 
15 May: Ted Webber – Thomas Telford : Founder of the Institution of Civil Engineers
22 May: Amy Webster – Anti Discrimination Commission, QLD
29 May: Gwyn Jarrott – Iran and the Persian Empire
5 June:  Jerry McBrien – The Origins of World War II in Europe
12 June: Gwyn Jarrott – New Silk Roads –  Trillion $ gamble
19 June: Peter Benkendorff – Power Production

USC – Sippy Downs

Tuesdays 9 to 11am.
Class Captain:  Ann Main, telephone 5479 1808

30 April: Mike Middleton – The Keppel Isles
7 May: George Walker – Improving Disaster Resilience
14 May:  Win Fowles – Signs of Life
21 May: Karl Tietze – Come Think with Me 
28 May: Michele Lipner – Oz Harvest and Aid Worker’s Experiences
4 June: Amy Webster – Anti Discrimination Commission, QLD
11 June:  Ken Granger -The Kimberley : Rocks, Cultures and Conflicts
18 June: Bloo Campbell – Ice core drilling in the Antarctic