U3A Lectures – Term 4, 2020

If you are not a regular member and would like to attend any of these talks, please contact the Class Captain beforehand.

Caloundra

Wednesdays 1:30 to 3:30pm. 
Class Captain: Ruth Fiechtner, phone 0415 380 537
Location:  CWA Hall, 17 Kalinga St, Caloundra

7 October: Moira Mac – Epigenetics
14 October: Jerry McBrien – The Fall of France
21 October: Ken Mewburn and Helen Crooke – Coastal Erosion
28 October: Syd Kirkby AO, MBE, Polar Medal
4 November: Nikki Creber – All about the Parkinson’s Nurse in our
health district
11 November: Paul Ryan – An Itinerant Forester
18 November: Darrell Roche – Hannibal Against Ancient Rome 218-201BC  
25 November: Dr Mary Garden – Sundowner of the Skies

Maleny

Tuesdays 9:30 to 11:30am.
Class Captain:  Marty Foster, phone 5494 1212 or 0414 693 660
Location: Masonic Lodge Hall, Tamarind Street, Maleny

6 October: Elizabeth Clarke – Crooked Innkeepers, Bars and Brothels 
13 October: Ken Mewburn, Helen Crooke – Coastal Erosion
20 October: Karin Leivesley – The English Language and its Linguistic cousins
27 October: Ian W Wilson – The 1988 Carbon Dating of the Turin Shroud – a Massive Miscarriage of Justice ? 
3 November: John Ferguson – The Nugget From Nashville 1868: Of
Perseverance And A Prince
10 November: Dr Mary Garden – The Serpent Rising
17 November: 9.30am Meghan–Halverson – Koalas in trouble 
                                10.30 am – John Northey – Office of Fair Trading
24 November: Peter Benkendorff – Cement Production 

Mudjimba

Thursdays 1 to 3pm.
Class Captain: Brian Holliday,  email bholliday47@nullgmail.com
Location: North Shore Community Centre, 701 David Low Way, Mudjimba

8 October: Lidia Kardos – A Boy from Zara – The Rebuilding of Croatia
15 October: Alex Crandon- Sex: What you were probably never told 
22 October: Gwyn Jarrott – Kazakhstan – On the Silk Roads we found gold (and bronze)
29 October: Gwyn Jarrott -Mongolia – in search of eagles and dragons
5 November : Lee Myers – Albert Namatjira
12 November: Michele Lipner – Aid Workers Experiences and Oz Harvest
19 November: Ted Webber – Isambard Kingdom Brunel
26 November: Darrel Roche – Hannibal Against Ancient Rome 218-201 BC

 

Nambour

Wednesdays 9:30 to 11:30am.
Class Captain:  Jill Denovan, phone 0415 380 537 denovanjillian@nullgmail.com
Location:  The Seventh Day Adventist Church Hall,
                     77 Coes Creek Road, Burnside

7 October: Ted Webber – Isambard Kingdom Brunel
14 October: Dr Mary Garden – Sundowner of the Skies
21 October: Peter Benkendorff – Cement Production
28 October: Win Fowles – Why the South Lost the American Civil War
4 November: Dr Ken Lynn – Exploring the Ocean Depths
11 November: Lee Myers – Albert Namatjira
18 November: Dr Tom Hewitt – The 1950s: the decade that defined the 20th century – Part 1
25 November: John Ferguson – The Nugget From Nashville 1868: Of Perseverance and a Prince

USC – Sippy Downs

Tuesdays 9 to 11am.
Class Captain:  Ann Main, phone 5479 1808

Due to COVID-19 restrictions, all the Lectures at the Sippy Downs venue in Term 3 were cancelled and we are awaiting advice from USC if Lecture will be permitted in Term 4.